Zamknij

W powiecie poddębickim wyznaczono obszar zagrożony ptasią grypą

08:54, 21.01.2020 M.K Aktualizacja: 07:18, 23.01.2020
Skomentuj

Wojewoda Łódzki wydał rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zagrożonego w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Teren zagrożony objął również miejscowości w powiecie poddębnickim. Działanie to związane jest z wykryciem w ubiegłym tygodniu w Zelesiu (gm. Dąbie, pow. kolski) przypadku zachorowania na grypę ptaków w stadzie gęsi.

Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego określa obszary na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zagrożone w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), sposób oznakowania i wprowadzania zakazów oraz nakazów na tym obszarze. W powiecie poddębickim obszar wysoce zagrożony wyzanoczono w następujących miejscowościach: Brzozówka, Czepów, Czepów Górny, Czepów Średni, Grodzisko, Jaszczurów, Kozia Nóżka, Lekaszyn, Osina, Różniatów, Rożniatów-Kolonia, Sachalina, Skotniki, Wilamów, Wilamówka, Żabieniec.

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Zelesie (gm. Dąbie, pow. kolski) ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie gęsi. Jak informował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w Zelesiu (gm. Dąbie, pow. kolski) ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie gęsi reprodukcyjnych liczącym około 6 tys. szt.

Występowanie wirusa potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Powiatowe służby weterynaryjne podjęły działania w celu likwidacji zagrożenia.Decyzja administracyjna wydana przez odpowiednie organy nakazała zabicie i utylizacje 6000 gęsi przez uprawniony zakład utylizacyjny, następnie właściele obiektu komercyjnego muszą oczyścić i odkazić gospodarstwo - informował portal e-kolo.pl

ZALECENIA DLA GOSPODARSTW POSIADAJĄCYCH PTACTWO można znaleźć w rozporządzeniu Wojewody Łódzkiego.

kliknij obrazki, żeby powiększyć

Wirus jest groźny dla zwierząt, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, co nie zmienia faktu, że mieszkańcy na powyższym terenie muszą zachować ostrożność.

,,Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka;; - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%