Zamknij
REKLAMA

Silny wiatr łamał drzewa. Meteorolodzy ostrzegają przed burzami

19.04, 30.06.2022 .
Skomentuj zdjęcia: Błażej Sobański 
REKLAMA

Połamane drzewa w parku i zniszczony bus to efekt silnych wiatrów jakie przeszły w ciągu kilkunastu minut dzisiaj w godzinach popołudniowych przez Uniejów.

Jak zapowiadają Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz najbliższe doby mogą przynieść kolejne niebezpieczne zdarzenia pogodowe.

 Na zdjęciach, które dotrzymaliśmy na nasza skrzynkę redakcyjną widać zniszczenia jakie spowodowała dość silna nawałnica, która przeszła przez okolice, w tym rejon uniejowskiego parku. Jedno z drzew spadło na zaparkowanego przy zamku busa.

zdjęcia: Błażej Sobański 

Jak zapowiadają Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz najbliższa doba może przynieść kolejne niebezpieczne zjawiska pogodowe w naszym regionie:

W dniu dzisiejszym wpływ na pogodę w regionie będzie miała ostrzejsza zatoka niskiego ciśnienia związana z ośrodkiem niskiego ciśnienia stacjonującym w okolicach Islandii, który otrzymał nazwę TINA.

Wzdłuż zatoki pojawiać się będą lokalne i liczne strefy zbieżności wiatru z większą akumulacją wilgoci. Na wschód od wspomnianego nich napływać będzie upalne i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe cechujące się energią termodynamiczną CAPE rzędu aż 2000-2500 J/kg, co zaowocuje rozwojem głębokiej, wilgotnej konwekcji i co za tym idzie silniejszych burz.

W związku z nieco podwyższonymi parametrami kinematycznymi w środowisku lokalnych stref zbieżności wiatru i większego pionowego gradientu temperatury należy się liczyć z rozwojem burz pulsacyjnych lub burz wielokomórkowych organizujących się w niewielkie klastry burzowe lub liniowe formacje burzowe (możliwy układ Training Storms), a także nie można wykluczyć rozwoju kilku superkomórek burzowych.

Podczas przechodzenia burz należy się liczyć z intensywnymi i nawalnymi opadami deszczu rzędu 20 – 40 mm, z silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 70 – 90 km/h i opadami gradu o średnicy do 3.5 cm mogących stworzyć krótkotrwałą pokrywę z gradzin.

Największe wartości niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych (opady gradu i silne porywy wiatru) wystąpią w momencie powstania superkomórek burzowych lub liniowych formacji burzowych.

 

zdjęcie: Facebook Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%