Zamknij

Wyroki frankowe 2022 – frankowicze biją rekordy w sądach

11:12, 26.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:12, 26.07.2022

Frankowicze nadal wygrywają w sądach, a wyroki frankowe 2022 biją rekordy liczebności względem roku poprzedniego. Z każdą sytuacją, która wpływa znacznie na kurs franka szwajcarskiego, coraz większa ilość frankowiczów sięga po sprawdzone rozwiązanie swojego frankowego problemu, jakim jest pozew przeciwko swojemu bankowi. Kolejne pozytywne wyroki, to następna frankowa fala pozwów, która przyczyni się do podtopienia systemu sądownictwa, co przełoży się na coraz dłuższe oczekiwanie na uzyskanie prawomocnego wyroku. Jak zatem ominąć nadchodzący korek, który czeka sądy powszechne i przyśpieszyć uzyskanie wyroku?

Ile wygranych spraw w sądzie?

  • Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2022 roku zapadło około 1700 pozytywnych wyroków na rzecz frankowiczów;
  • Pierwsze półrocze roku 2022 roku przyniosło ponad 4041 wyroków, z czego 97 proc. to wyroki korzystne dla frankowiczów;
  • Mamy do czynienia z kolejnym przyśpieszeniem postępowań sądowych, po wyroku I instancji, wyrok można uzyskać nawet od 4 do 6 miesięcy
  • Za raportem Ministerstwa Sprawiedliwości – w roku 2021 do sądów wpłynęło ponad 62 800 nowych pozwów frankowych, a rok 2022 zapowiada kolejną silną falę, bowiem tylko do marca 2022 roku sądy odnotowały wpływ 16 tys. nowych wniosków;
  • Odsetki ustawowe należne frankowiczom po wygranej sprawie są aktualnie na rekordowym poziomie i wynoszą 12 proc.

Czy frankowicze wygrywają w sądzie?

Sprawy frankowe nieprzerwanie cieszą się popularnością i nawet dłuższy czas oczekiwania na wyrok nie jest w stanie powstrzymać motywacji, która stoi za kredytobiorcami, którzy nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Pobudki, które kierują frankowiczami można mnożyć w nieskończoność, bowiem pomimo ogromnych kontrowersji, które narosły przez lata wokół kredytów frankowych, nadal nie znaleziono odpowiedniego rozwiązania tego problemu. Sądy zatem są jedyną ścieżką, która prowadzi do zakończenia relacji z bankiem i jak obserwujemy – z bardzo wyraźnym pozytywnym skutkiem, bowiem wygrane banków stanowią liczbę szczątkową.

Poza obowiązującym orzecznictwem w sprawach frankowych, które gwarantuje ogromną szansę wygranej sprawy powodując, iż praktycznie każda sprawa rozstrzygana jest na korzyść frankowicza, powodem pozostaje wciąż wysoki kurs franka oraz inflacja. Wybuch wojny w Ukrainie, który wpłynął na znaczące zmiany na rynku walutowym sprawił, że doszło do zaostrzenia polityki monetarnej w Szwajcarii i podniesienia stóp procentowych, a kurs franka zaczął niebezpiecznie umacniać się wobec słabnącej stale złotówki. Przed nami kolejne miesiące, które pokażą, jak bardzo aktualna sytuacja na świecie przeniesie się do portfeli polskich frankowiczów. To wszystko powoduje, iż frankowicze decydują się na wytoczenie pozwu przeciwko swojemu bankowi, pozwów przybywa, a wydolność sądów wprost proporcjonalnie się nadwyręża.

Wyroki frankowe 2022 – czy nowe sprawy zapchają sądy?

Zdecydowanie większa ilość pozwów, której spodziewamy się już niebawem w związku z kolejnym posiedzeniem Centralnego Banku Szwajcarii, która przyniesie zapewne kolejny skok franka, przyczyni się do większej liczby pozwów frankowych. Sądy powszechne zatem będą mierzyć z kolejnymi opóźnieniami, ponieważ większa ilość pozwów frankowych, jak i złotówkowych, które również składane przez kredytobiorców wydłuży czas oczekiwania na wyrok. Aktualnie na wyrok w sprawie frankowej trzeba poczekać około 18 miesięcy.

Najwięcej pozwów wpływa do frankowej stolicy, czyli warszawskich wydziałów. Jednak warto zauważyć, iż frankowicze mają możliwość złożenia swojego pozwu do dowolnie wybranego przez siebie miasta, gdzie funkcjonuje oddział banku. Sądy krajowe bardzo dobrze radzą sobie z orzekaniem w sprawach frankowych, bowiem orzecznictwo jest takie samo, zatem mogą z niego korzystać również sędziowie z mniejszych miast, a takie rozwiązanie pomoże w znaczny sposób zmniejszyć długość oczekiwania na wyrok.

Frankowiczu, nie odkładaj sprawy na później

Odkładanie sprawy frankowej na później może przyczynić się do dłuższego oczekiwania, a przecież można wnieść o zabezpieczenie roszczenia, które pozwoli na wstrzymanie płatności rat na czas procesu. To zdaje się być idealnym rozwiązaniem dla frankowiczów, którym spłata zobowiązania przysparza dużo problemów.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, gdzie złożyć pozew, aby nie czekać długo na wyrok!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%