Kalkulator wynagrodzeń brutto netto pozwala na szybkie wyliczenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika w swojej firmie. W efekcie dowiemy się, jaki trzeba odprowadzić podatek i składki ZUS przy danej wartości płacy brutto. Takie rozwiązanie uwzględnia zwykłe oraz podwyższone koszty przychodu, zwolnienia z PIT, ulgę podatkową, wysokość wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe i tym podobne. Co musimy wiedzieć o działaniu takiego narzędzia? Kiedy warto z niego skorzystać i jakie daje możliwości?
Wygodny kalkulator brutto netto pozwala określić wielkość obciążenia, jaka wiąże się z podatkiem dochodowym za pracownika i wyliczyć składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także określić kwotę do zapłaty na rękę, czyli netto. Znaczenie mają tutaj także całkowite koszty pracodawcy, związane z zatrudnieniem pracownika w swoim przedsiębiorstwie. Z jakich elementów składa się kalkulator wynagrodzeń brutto netto? To narzędzie, poza wartościami brutto i netto, obejmuje również koszty uzyskania przychodu - mogą być zwykłe (250 zł) lub podwyższone (300 zł). Co istotne, pracownik ma możliwość zrezygnowania ze stosowania takich kosztów. Ponadto, mamy do dyspozycji zwolnienie z PIT, które dotyczy głównie pracowników do 26 roku życia, rodziców z co najmniej 4 dzieci, osób uprawnionych do pobierania emerytury i nadal pozostających aktywnymi zawodowo lub powracających do kraju na stałe, po co najmniej trzyletnim pobycie poza granicami Polski.
Jakie jeszcze elementy znajdują się w kalkulatorze płac? Nie bez znaczenia jest ulga podatkowa - kwota wolna od podatku w tym wypadku może być zastosowana maksymalnie na trzech płatników. Inne ważne kwestie to: FGŚP, czyli Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, FP, czyli Fundusz Pracy i PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe). Ta pierwsza składka ma za zadanie zabezpieczać pracowników przed nagłą utratą wynagrodzenia, gdy pracodawca będzie niewypłacalny. Ta druga składka wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki, a wpłaty na PPK odnoszą się jedynie do tych pracowników, którzy przystąpili do takiej propozycji. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Jak powinniśmy odczytywać i analizować wyniki uzyskane w kalkulatorze płac brutto netto? Po wprowadzeniu wszystkich istotnych danych, kalkulator przedstawia nam wyniki w wygodnej tabeli. Wyszczególnione zostały czynniki takie jak płaca netto, płaca brutto i całkowity koszt pracodawcy - są to najważniejsze informacje związane z wynagrodzeniem, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Ponadto, w tabeli znajduje się wyszczególnienie kosztów, jakie pracodawca ponosi poprzez zatrudnienie pracownika w swojej firmie i wypłatę pensji. Źródło wartości każdej z tych pozycji możemy analizować dzięki rozwinięciu jej części składowych. To oznacza, że składniki wynagrodzenia są dokładnie wskazywane w rozbiciu na osobne pozycje - leżące po stronie pracodawcy oraz pracownika. Dzięki temu wiemy, że obliczanie wynagrodzenia staje się bardzo proste, wygodne i szybkie, spełniając oczekiwania każdego użytkownika. Kalkulator płac można dowolnie analizować, edytować i drukować, zgodnie ze swoimi potrzebami!
Niezwykle ważne jest to, że wartość płacy wskazywana na umowie o pracę jest zazwyczaj kwotą wynagrodzenia brutto (przed potrąceniem podatku i składek). Jest to całość wynagrodzenia, stanowiąca podstawę do wyliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz pobrania podatku dochodowego. Przedsiębiorcy zazwyczaj korzystają ze specjalnego oprogramowania do wyliczania płac, natomiast doraźnie można postawić na wskazany kalkulator.
Podsumowując, warto podkreślić, że kalkulator wynagrodzeń brutto netto jest bardzo pomocnym narzędziem dla każdego przedsiębiorcy. Można wygodnie i szybko korzystać z niezawodnej propozycji, która pozwala uzyskiwać najważniejsze informacje o ponoszonych kosztach w związku z zatrudnieniem danego pracownika w swoim przedsiębiorstwie.