Zamknij

Ile wynosi podatek rolny 2022?

08:42, 13.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:42, 13.06.2022

Podatek rolny jest skierowany przede wszystkim do osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych, między innymi spółek, które nie posiadają osobowości prawnej. Dodatkowo obejmuje on również osoby fizyczne. Do jego płacenia zobowiązani są przede wszystkim właściciele gruntów rolnych, samoistni posiadacze oraz wieczyści użytkownicy ziemi, osoby, które są posiadaczami gruntów należących do własności Skarbu Państwa, a także osoby, które posiadają ziemię na zasadach dzierżawy.

Jaki podatek rolny obowiązuje w 2022 roku?

Podatek rolny 2022 jest wyliczony dla 1 ha ziemi. Podstawowa stawka wyniesie zatem 153,70 zł za 1 ha gruntów rolnych, natomiast w przypadku pozostałych gruntów będzie to 307,40 zł. Daninę można zapłacić jednorazowo w pierwszym terminie lub podzielić ją na 4 raty, których płatności przypadają na 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada.

Jest to podatek, który jest nakładany bezpośrednio na gospodarstwa rolne, a podstawa do jego wyliczenia jest wielkość działki oraz jakość ziemi, jaka się na niej znajduje. W przeliczeniu na stawkę za 1 ha działki bierze się pod uwagę obecną wartość decytony żyta.

Jakie funkcje pełni podatek rolny?

Różnego rodzaju podatki mają wiele wspólnych cech, między innymi jest to konieczność, a właściwie obowiązek ich opłacenia oraz bezzwrotność. Dodatkowo są one publicznoprawne i przymusowe. W przypadku podatku rolnego możemy wyróżnić trzy funkcje: redystrybucyjną, stymulującą oraz fiskalną. Funkcja fiskalna to nic innego jak gromadzenie środków, które są dystrybuowane w obrębie państwa, a w szczególności konkretnych gmin i służą ich utrzymaniu. Podatki to nic innego jak dochód dla danej gminy. Funkcja redystrybucyjna polega na rozporządzaniu środkami i przypisywaniu ich konkretnym podmiotom. Stymulacja polega na zachęcaniu do określonych celów gospodarczych i społecznych.

Czym charakteryzuje się podatek rolny?

Podatek rolny 2022 jest daniną bezpośrednią, którą nakłada się na gospodarstwa. Został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego w 1985 roku. Jako podstawę opodatkowania obiera się wielkość działki, na której znajduje się gospodarstwo. Stawki daniny przelicza się na 1 ha. Dodatkową okolicznością braną pod uwagę przy określaniu wysokości podatku jest jakość ziem, które znajdują się w obrębie danego gospodarstwa.

Na kogo zostaje nałożony obowiązek płacenia podatku rolnego?

Podatek rolny może zostać nałożony zarówno na osoby fizyczne, jak i prawne. Dodatkowo mogą go również odprowadzać jednostki organizacyjne. Aby podlegać obowiązkowi uiszczania opat z tytułu daniny rolnej trzeba być przede wszystkim właścicielem gruntu. Dotyczy to również osób, które są wieczystymi użytkownikami lub samoistnymi posiadaczami. Dodatkowo danina sięga również dzierżawców, którzy zajmują teren na podstawie umowy. Podatek rolny muszą płacić również osoby, które posiadają grunty należące do samorządów terytorialnych oraz Skarbu Państwa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%