Zamknij

Przygotuj auto do zimy i dmuchaj na zimne

15:06, 12.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:59, 14.11.2019

Każda pora roku wymaga od kierowców odpowiedniego przygotowania auta. Dmuchając na zimne zadbajmy o nie tak, tak, by uniknąć wszelkich niespodzianek. Doświadczenie i duże umiejętności za kółkiem to nie wszystko. Nie ważne czy daleko czy też blisko, zamierzamy się przemieścić, najważniejsze by zaplanowana trasa przebiegła przyjemnie, komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie.

 

Stan techniczny auta jest bardzo ważny

Niska temperatura, opady, śliska nawierzchnia czy szybko zapadający zmrok, to tylko kilka z wielu czynników, które nie są sprzyjające dla naszych aut jak i samej podróży. Za precyzje prowadzenia jak i drogę hamowania oraz przyczepność odpowiadają opony i to na nie w pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę .

Opony zimowe i struktura ich wykonania to mieszanina miękkiej gumy, która sprawia, że auto lepiej trzyma się nawierzchni. Nie czekajmy więc do ostatniej chwili z wymianą opon letnich na zimowe .Pomyślmy tym wcześniej. Zróbmy to zanim temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Istotną kwestią przy wymianie opon, jest to by pamiętać , że lepsze opony, zawsze montujemy na tył. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta by uniknąć kolizji.

Być zauważonym, czyli sprawne oświetlenie i dobra widoczność na drodze

W czasie zimy oświetlenie auta jest bardzo ważną sprawą. Kiedy już wymienimy żarówki w reflektorze, pamiętajmy by skorygować i ewentualnie skontrolować ustawienie lampy. W tym celu, najlepiej udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego, w którym to przy użyciu specjalistycznego sprzętu, sprawdza się odpowiedni kąt nachylenia świateł. Warto wspomnieć o problemach, jazdy po zmroku. Z czego to wynika? W dużej mierze, często ze źle ustawionych lamp, które oślepiają. Dochodzą do tego świetlne refleksy, które utrudniają orientacje w terenie. Kiedy na drodze pojawia się mgła, z pomocą przyjdą nam światła przeciwmgielne. Wiatr także nie jest sprzymierzeńcem, jest równie niebezpieczny.

Taka sytuacja może spowodować, że auto, którym kierujemy, może zmienić tor jazdy. Wytrawny kierowca wie, że wówczas trzeba zwolnić i ustawić koła tak by równoważyły siłę podmuchu.

Układ hamulcowy oraz amortyzatory

Układ hamulcowy sprawdzamy zarówno na przedniej, jak i tylnej osi. Ważny jest również rozkład sił docisku na poszczególne koła czyli osie. Pamiętajmy, że sprawdzanie hamulców to nie tylko kontrola stopnia nacisku tarczy na obręcz, t0 także przyjrzenie się przewodom, które często są mocno zużyte. Amortyzatory pozwalają na utrzymanie przyczepności kół z podłożem. Głównym ich zadaniem jest tłumienie drgań. Gdy na wyboistej drodze, braknie nam wspomnianej przyczepności lub drgania są zbyt silne znak to, że coś jest nie tak i należy się temu przyjrzeć bliżej .

Sprawdź płyn do spryskiwaczy, stan wycieraczek oraz szyby

Wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, oraz sprawdzenie stanu wycieraczek to kolejny ważny punkt w zimowym przeglądzie auta. W momencie, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, letni płyn  zamarznie, a zużyte wycieraczki nie będą w stanie odprowadzić zanieczyszczeń z szyb. Dlatego, gdy tylko zaczną się przymrozki, wylejmy to, co pozostało w zbiorniku po lecie i wlejmy płyn zimowy.  Zadbajmy także wyczyszczenie i odtłuszczenie szyb naszego pojazdu.

Zadbaj o zamki i uszczelki w drzwiach auta

Smarując specjalnym środkiem zawierającym sylikon wszystkie uszczelki w drzwiach auta i klapie bagażnika zapobiegamy przymarzaniu jaki i uszkodzeniu podczas otwierania samochodu , kiedy na dworze niska temperatura. Warto też zainwestować w odmrażacz do zamków

Pamiętaj naładuj akumulator

Akumulator jest urządzeniem, które naprzemiennie magazynujące i oddające energię elektryczną, która wykorzystywana jest do rozruchu silnika i zasilania urządzeń pokładowych podczas postoju. W czasie jazdy tę funkcję przejmuje alternator, który generuje energię. Niedomagania akumulatora zwykle dają o sobie znać w okresie,  kiedy temperatura zewnętrzna waha się w okolicach zera stopni Celsjusza. Akumulator traci wówczas nawet część swojej efektywności, a silnik stawia wyższe opory. Sprawność akumulatora możemy sprawdzić za pomocą miernika obciążeniowego lub elektronicznego. Pojawia się pytanie, co zrobić by akumulator nie „odmówił posłuszeństwa”, postarać się nie dopuścić do całkowitego rozładowania. Raz wyładowany może nie reagować prawidłowo na prostownik lub stracić pojemność. Jeśli auto idzie w odstawkę na dłuższy czas, baterię należy zdemontować i przechowywać w naładowanym stanie. Nie wystarczy odłączenie klemy – rozładowanie nie wynika tylko z poboru prądu przez elektronikę pojazdu. Pozostawienie akumulatora bez regularnego doładowywania z pewnością doprowadzi do pogorszenia jego stanu. 

Nie zapomnij o silniku

Uruchamiając silnik w zimie, kiedy temperatura jest ujemna , dochodzi do największego zużycia paliwa i obciążenia elementów silnika. Wtedy to układ smarowania, musi ekspresowo dostarczyć olej do przebywających przez dłuższy czas w spoczynku zimnych elementów ruchomych, jak najszybciej zminimalizować powstające tarcie i zapewnić im stosowne smarowanie, zapobiegające zużyciu.

I sprawnych hamulcach

Sprawne hamulce to podstawa . Dlatego przyjrzyjmy się dobrze jak działa układ hamulcowy w naszym aucie. Dodatkowo, można sprawdzić stan płynów hamulcowych, okładzin i klocków hamulcowych. Warto także dopilnować by sprawny hamulec ręczny i linki hamulcowe były niezawodne. Dodatkowo, co jakiś czas kontrolujmy przewody paliwowe, które pod wpływem soli i środków chemicznych mogą ulec korozji.  Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy poruszamy się po zaśnieżonych i oblodzonych drogach. sprawny układ hamulcowy może ocalić nam życie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Jakuba Cukierskiego Auto-Hol z Łodzi oferującą pomoc drogową, transport aut i usługi z HDS.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%