Zamknij
REKLAMA

Nie chcą polityki, chcą szkoły. Liceum w Poddębicach pisze list do starosty w sprawie konkursu na dyrektora. Uczniowie ruszają z petycją

09.20, 26.08.2022 .
Skomentuj Rada Pedagogiczna Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach wystosowała list otwarty do starosty poddębickiego Małgorzaty Komajdy. List związany jest z zastrzeżeniami, jakie rada pedagogiczna ma do konkursu na nowego dyrektora liceum. Według rady kandydatka, którą chce wybrać starostwo nie ma odpowiednich kwalifikacji, a jej wybór miałby być niekorzystny dla uczniów i samej placówki.. Zdjęcie fb LO w Poddębicach
REKLAMA

Rada Pedagogiczna Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach wystosowała list otwarty do starosty poddębickiego Małgorzaty Komajdy. List związany jest z zastrzeżeniami, jakie rada pedagogiczna ma do konkursu na nowego dyrektora liceum. Według rady kandydatka, którą chce wybrać starostwo nie ma odpowiednich kwalifikacji, a jej wybór miałby być niekorzystny dla uczniów i samej placówki. Konkurs z kolei wg opinii rady jest nieważny, bo został przeprowadzony z naruszeniem przepisów.

Nie chcą polityki, chcą szkoły. Liceum w Poddębicach pisze list do starosty w sprawie konkursu na nowego dyrektora

Kończy się kadencja obecnego dyrektora szkoły, którym jest Jarosław Terlecki. W związku z tym w lipcu ogłoszony został przez starostwo konkurs na to stanowisko, w którym udział wzięło dwoje kandydatów, obecny nauczyciel liceum - Piotr Kowalczyk oraz Małgorzata Wójcik-Powłoka, czyli jak mówi nam jeden z rozmówców, kandydatka, którą starostwo chce zatrudnić na menedżera oświaty. 

Co istotne, konkursy na dyrektorów szkół ogłaszane są zazwyczaj kilka miesięcy przed zakończeniem kadencji dotychczasowego dyrektora, czyli nawet już w marcu lub kwietniu, by nowo wybrany kandydat miał czas na przygotowanie do pełnienia funkcji. W tym przypadku rozpisanie konkursu było przeciągane i konkurs ogłoszono dopiero w lipcu.

23 sierpnia br. rada pedagogiczna poddębickiego liceum wystosowała list do starosty poddębickiego Małgorzaty Komajdy, w którym rada wyraziła swoje zastrzeżenia odnośnie wyboru nowego dyrektora liceum.

Sprawa dotyczy konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach, w ramach którego do 1 sierpnia można było zgłaszać swoje kandydatury.

Konkurs na ostatnią chwilę? Rada pedagogiczna i uczniowie przeciwni kandydatce starostwa

W dniu 11 sierpnia odbył się konkurs na dyrektora liceum. W konkursie startowało dwoje kandydatów, w tym nauczyciel szkoły, który otrzymał pełne poparcie zarówno rady pedagogicznej, samorządu uczniowskiego, jak i rady rodziców. Osoba ta cieszy się uznaniem i sympatią całej społeczności lokalnej - czytamy w liście do starosty.

Jak informuje w piśmie rada pedagogiczna liceum, konkurs nie został rozstrzygnięty, a mimo to starostwo powiatowe chce powołać jednego z kandydatów – Małgorzatę Wójcik-Powłokę na stanowisko menadżera oświaty.

Rada Pedagogiczna zarzuca w swoim liście, iż osoba bez uprawnień pedagogicznych i niebędąca nauczycielem nie może pełnić nadzoru pedagogicznego.

Ponadto, jak twierdzą nauczyciele, w opinii adwokata, o którego ekspertyzę prawną wystąpiła rada pedagogiczna konkurs należy unieważnić, ponieważ w skład komisji konkursowej organ prowadzący szkołę, czyli starostwo powiatowe powołał trzech radnych powiatu, co miało być działaniem wbrew obowiązującemu prawu.

Według opinii rady i adwokata, w takim przypadku konkurs należy przeprowadzić po raz kolejny, a do tego czasu stanowisko dyrektora powierzyć dotychczasowemu dyrektorowi lub wicedyrektorowi.

Jednocześnie autorzy listu wyrażają sprzeciw nauczycieli, wobec pomijania głosu przedstawicieli rady rodziców w rozmowie o przyszłości liceum. Pomimo rozmów  rodziców uczniów ze starostą, nie udało się uzyskać kompromisu.

Co na to Starosta? Odpowiedź dopiero po 1 września, czyli po wybraniu nowego dyrektora?

O komentarz w tej sprawie i odpowiedź na pytania dotyczące wyboru nowego dyrektora liceum oraz kandydatów biorących udział w konkursie zapytaliśmy starostę. Wśród pytań były pytania o to, czy kandydatka Małgorzata Wójcik-Powłoka została/zostanie powołana na stanowisko menedżera oświaty, a jeśli tak, to jakie posiada kompetencje i doświadczenie do kierowania placówką oświatową? oraz dlaczego Starostwo nie popiera kandydatury drugiego kandydata na dyrektora szkoły, który posiada poparcie rady pedagogicznej, rady rodziców i uczniów oraz posiada doświadczenie. 

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania, otrzymaliśmy jedynie informacje, iż postępowanie mające na celu powołanie dyrektora liceum ogólnokształcące jest w toku, a odpowiedzi na pytania zostaną udzielone po 1 września.

,,W obliczu zbliżającego się rozpoczęcia roku szkolnego i w trosce o dobro szkoły, Radzie Pedagogicznej zależy na wypracowaniu kompromisu i powołaniu na stanowisko dyrektora, czynnego nauczyciela, znającego specyfikę i problematykę szkoły. Rada Pedagogiczna jest zdziwiona brakiem rozmów i dialogu ze strony starostwa'' - mówi przedstawiciel Rady Rodziców LO w Poddębicach.

Uczniowie przeciwni kandydatce na dyrektora. Pisza petycję

Okazuje się, że również uczniowie liceum nie zgadzają się z decyzją starostwa o powołaniu na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora Małgorzacie Wójcik-Powłoce. W związku z tym powstała petycja, w której młodzież pisze do starosty powiatu poddębickiego w sprawie wycofania tej kandydatury. Petycję można podpisywać od dzisiaj na stronie internetowej https://www.petycjeonline.com/

,,W związku z nierozstrzygniętym konkursem na dyrektora szkoły, wobec pojawiających się przesłanek, że przeprowadzony konkurs może być nieważny, apelujemy o niepowoływanie Pani Wójcik – Powłoki na stanowisko dyrektora LO im. M. Konopnickiej w Poddębicach. Nie zgadzamy się na łamanie prawa!

Chcemy, żeby szkołą zarządzała osoba będąca czynnym nauczycielem, posiadająca umiejętności komunikacyjne, budząca zaufanie i poważanie społeczne. Tylko osoba, która dokładnie zna specyfikę szkoły, wyzwania, z którymi będzie się musiała mierzyć w najbliższym czasie, jest gwarantem właściwego rozwoju placówki. Przed szkołą stoi wiele trudności, jak podwójne roczniki, nowe egzaminy maturalne, przepełnione klasy czy problemy uczniów po zdalnym nauczaniu.

Nasze liceum powinno funkcjonować się w atmosferze wzajemnego zaufania i porozumienia, z dala od polityki. Żądamy, żeby nas głos został wzięty pod uwagę w dyskusji o przyszłość naszej szkoły'' - piszą w petycji przedstawiciele uczniów.

Dodajmy, że kandydat popierany przez radę pedagogiczną liceum - Piotr Kowalczyk to nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem, aktywnie działający społecznie, w tym na rzecz młodzieży i uczniów, m.in. w Stowarzyszeniu Licealista. Nie znamy natomiast doświadczenia pedagogicznego kandydatki, którą starostwo chce zatrudnić do kierowania szkołą, Małgorzaty Wójcik-Powłoki. Starostwo nie odpowiedziało na nasze pytanie dotyczące jej kwalifikacji. Według informacji naszego rozmówcy w poprzednich latach pracowała m.in. w Starostwie Powiatowym w Poddębicach oraz była dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. W 2018 roku z list komitetu wyborczego PiS startowała w wyborach samorządowych.

Treść Listu Otwartego Rady Pedagogicznej do Starosty:

W piątek wieczorem na stronie internetowej Powiatu Poddębickiego zamieszczone zostało oświadczenie Starosty Małgorzaty Komajdy w sprawie obsadzenia stanowiska dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Poddębicach. Treść w linku poniżej.

AKtualizacja 27.08.2022 godz.06:27

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%