Zamknij
REKLAMA

Finał projektu „Blisko Marii Konopnickiej” realizowanego w ramach programu „partnerstwo dla książki”

08.56, 25.11.2022 . Aktualizacja: 10.41, 01.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

23 listopada 2022 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach odbył się uroczysty Finał Projektu „Blisko Marii Konopnickiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Program Partnerstwo dla Książki. Projekt zorganizowano w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.

[FOTORELACJA]118[/FOTORELACJA]

Do biblioteki przybyli zaproszeni goście: Zdzisław Cyganiak – członek Zarządu Powiatu Poddębickiego, Piotr Kozłowski – członek Zarządu Powiatu Poddębickiego, Ewa Bednarek - radna Powiatu Poddębickiego, Przemysław Jaszczak - radny Powiatu Poddębickiego, Lidia Czekaj - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach, Bożena Michalska –dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Poddębicach, Barbara Śmiechowska - wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Poddębicach, Renata Wodziak – dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Pęczniewie oraz laureaci konkursów, członkowie komisji konkursowych, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele.

Na początku spotkania przedstawiono ideę oraz cele projektu, a także działania, które zrealizowano w ramach jego realizacji.

Celem projektu „Partnerstwo dla Książki” jest rozszerzenie zakresu usług biblioteki i dostosowanie ich do potrzeb czytelników z różnych grup wiekowych oraz wzmocnienie funkcji biblioteki jako ośrodka animującego kulturę i aktywizującego społeczność lokalną.

Projekt "Blisko Marii Konopnickiej" oparty był na współpracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Poddębicach ze szkołami podstawowymi oraz średnimi działającymi na terenie powiatu poddębickiego, a także Starostwem Powiatowym w Poddębicach. Celem projektu było upamiętnienie postaci polskiej poetki – Marii Konopnickiej w związku z 180. rocznicą urodzin oraz animacja i promocja czytelnictwa.

W ramach projektu zorganizowano trzy działania: Konkurs Plastyczny pt. "Jak się dzieci w Bronowie bawiły?" inspirowany twórczością poetki, Konkurs Literacki pn. "Choćbyś gwiazdy znał na niebie, jeszcze musisz znać… sam siebie“ inspirowany cytatemz twórczości pisarki oraz wystawę dotycząca twórczości poetki pn. "Maria Konopnicka". Zaplanowane działania z pewnością przyczyniły się do integracji społecznej i zachęciły do własnych poszukiwań twórczych. Ponadto projekt "Blisko Marii Konopnickiej" to dla naszego regionu projekt szczególny, gdyż poświęcony poetce, która przez kilka lat mieszkała i tworzyła w Bronowie, miejscowości znajdującej się w naszym powiecie.

Następnie w dalszej części uroczystości podsumowującej projekt, przystąpiono do zaprezentowania konkursów oraz wręczenia nagród i dyplomów ich laureatom.

Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. "Jak się dzieci w Bronowie bawiły?" został skierowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu poddębickiego. Przedmiot konkursu było wykonanie pracy plastycznej, ilustrującej wiersze Marii Konopnickiej, bądź inspirowanej postacią poetki.

Komisja Konkursowa w składzie Bożena Michalska – przewodnicząca Komisji, Paulina Piszczałkowska – członek Komisji, Agnieszka Pęgowska – członek Komisji przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

I miejsce: Lena Prowizor - Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Szymczaka w Domaniewie

I miejsce: Jakub Smulik - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie

II miejsce: Lilia Marciniak - Szkoła Podstawowa im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wartkowicach

III miejsce: Sebastian Buch - Szkoła Podstawowa w Bałdrzychowie

Wyróżnienia:

Maria Jurkiewicz – Szkoła Podstawowa w Poddębicach

Julia Pająk - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie.

W drugim konkursie - Powiatowym Konkursie Literackim pt. „Choćbyś gwiazdy znał na niebie, jeszcze musisz znać… sam siebie” uczestnikami byli uczniowie szkół średnich z terenu powiatu poddębickiego. Przedmiotem konkursu było napisanie utworu prozatorskiego (opowiadanie, esej lub nowela), natomiast tematyka pracy miała nawiązywać do motta przewodniego konkursu.

I tak, Komisja Konkursowa w składzie:Beata Matusiak-Ignar – przewodnicząca Komisji, Anna Perlińska-Supeł – członek Komisji oraz Magdalena Pańczyk – członek Komisji kierując się kryteriami określonymi w regulaminie Konkursu, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce: Zuzanna Łozińska - LO Poddębice

II miejsce: Ewelina Piaseczna - LO Poddębice

II miejsce: Natalia Walczak - LO Poddębice

III miejsce: Patrycja Wawrzyniak - LO Poddębice

Wyróżnienia:

Mikołaj Matczak - LO Poddębice

Aleksandra Przygodzka - LO Poddębice.

 

Nagrody książkowe oraz dyplomy w obydwu konkursach dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nagrody wręczali członkowie poszczególnych komisji konkursowych oraz członkowie Zarządu Powiatu Poddębickiego.

Wszystkie prace, które wpłynęły na konkursy wyeksponowane zostały w Czytelni Ogólnej Biblioteki. Podczas wręczania nagród głos zabrał Zdzisław Cyganiak oraz Ewa Bednarek, gratulując laureatom wygranych i dziękując uczniom, młodzieży i opiekunom za udział w projekcie i promowanie czytelnictwa na terenie powiatu poddębickiego.

Po uroczystym wręczeniu nagród i podsumowaniu konkursów przystąpiono do części prezentującej Wystawę pt. „Maria Konopnicka”. Wystawa została przygotowana przez Agnieszkę Klimkowską z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach. Pani Agnieszka przybliżyła najważniejsze informacje o ekspozycji oraz etapy jej tworzenia. Wystawa prezentuje informacje na temat życia i twórczości poetki, pokazując ciekawe i interesujące aspekty jej biografii. Na ekspozycji ważnym elementem jest okres, w którym poetka mieszkała w Bronowie – miejscowości należącej do powiatu poddębickiego. Tutaj znajduje się dworek, w którym siedzibę ma Muzeum Oświatowe i Izba Marii Konopnickiej. Ekspozycja prezentowana jest w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach, następnie trafi do Starostwa Powiatowego w Poddębicach, gdzie interesanci odwiedzający urząd, będą mieli możliwość zapoznania się z ekspozycją, a wystawa będzie w dalszym ciągu promować projekt. Po prezentacji wystawy zaproszono uczestników spotkania do oglądania ekspozycji i zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi poetki. Podczas podsumowania projektu zaprezentowana została również wystawa prac plastycznych laureatów konkursu plastycznego oraz odczytana zwycięska praca literacka przez jej autorkę, zatytułowana „Nowy początek - Bronów”.

W trakcie uroczystości rozdano także gadżety promujące realizowany projekt, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło/fot. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%