Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację z adresami schronów w całej Polsce. Według danych PSP, w całym kraju w schronach ma być ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia z kolei może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób. Czy w Poddębicach również są schrony?
Czy w Poddębicach są schrony? PSP uruchomiła aplikację z adresami schronień w całej Polsce
6 kwietnia br. w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się konferencja, podczas której wiceminister Maciej Wąsik, wspólnie z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem, zaprezentowali wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.
O inwentaryzacji w powiecie poddębickim pisaliśmy w ubiegłym roku.
Podczas działań strażaków zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych na terenie kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. Jednak większość z nich to obiekty typu MDS, czyli miejsca doraźnego schronienia ( w jakich zagrożeniach są skuteczne piszemy w tekście poniżej).
[ZT]6582[/ZT]
"Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP. Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia" - powiedział wczoraj wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).
„W ubiegłym roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zlecił Państwowej Straży Pożarnej dokonanie inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych. Chciałbym wszystkim strażakom serdecznie podziękować za tę wielką pracę, którą wykonali” – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas konferencji.
Aplikacja – schrony.straz.gov.pl
Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach.
Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.
Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.
Schrony w Poddębicach?
W razie potrzeby mieszkańcy Poddębic muszą liczyć głównie na MDS, czyli miejsca doraźnego schronienia. W tego typu miejscach możliwe jest zapewnienie skutecznej ochrony np. przed niebezpieczeństwami związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W aplikacji można dostrzec blisko 70 takich adresów, które uwzględniono jako miejsca doraźnego schronienia. Są to między innymi budynki - urzędu miasta, urzędu skarbowego, szkoły oraz szpitala. To także wybrane bloki na ulicach Południowej, Zielonej, czy Przejazd. W Poddębicach znaleźliśmy również schron (na ulicy Narutowicza 6/8), który pomieścić miałby 33 osoby oraz ukrycie (ulica Łódzka 5a), gdzie oszacowano miejsce dla 20 osób.
Korzystając z mapy możemy oznaczyć swoją lokalizację oraz promień w jakiej odległości szukamy miejsca schronienia.
Aplikacja z mapą jest dostępna na stronie Państwowej Straży Pożarnej
- aby przejść do mapy KLIKNIJ TUTAJ
Czym różnią się schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia?
Państwowa Straż Pożarna na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji opublikowała również RAPORT DOTYCZĄCY BUDOWLI OCHRONNYCH. Można w nim przeczytać m.in. jaki był mechanizm zbierania danych o budynkach i miejscach, gdzie można wyznaczyć miejsca schronienia oraz czy różnią się budowle ochronne od miejsc doraźnego schronienia (MDS)
Wszystkie zinwentaryzowane obiekty w kraju (prawie 235 tys.) podzielono na dwie kategorie: - budowle ochronne – schrony i ukrycia (obiekty scharakteryzowane zgodnie z konwencją genewska) oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS) – tzw. rozwiązania osłonowe (chroniące m.in. przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych).
Budowla ochronna to budynek lub zespół budynków, który został zaprojektowany i wybudowany w celu ochrony osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innego wartościowego mienia przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń. Budowle ochronne są podzielone na dwa rodzaje: schrony i ukrycia.
Schron jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.
Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
Miejsca doraźnego schronienia (MDS) to z kolei tzw. rozwiązania osłonowe (chroniące m.in. przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych). W ramach takich rozwiązań wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie skutecznej ochrony np. przed niebezpieczeństwami związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Najwięcej zinwentaryzowanych miejsc doraźnego schronienia (MDS) znajduje się w piwnicach.
[ZT]3816[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ipoddebice.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz