W grudniu kończy się kadencja ławników na lata 2020-2023. W związku z tym, Rada Miejska w Poddębicach dokona nabór na czterech ławników sądowych w kolejnej kadencji na lata 2024 – 2027.
Chcesz zostać ławnikiem? Rada Miejska w Poddębicach prowadzi nabór
Z końcem bieżącego roku upływa kadencja ławników orzekających w sądach powszechnych w kadencji 2020-2023. Powoduje to konieczność przeprowadzenia czynności zmierzających do naboru kandydatów na ławników na nową kadencję 2024-2027. Zgodnie z treścią art. 160 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.) ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych wybierają rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów - w głosowaniu tajnym.
W związku z powyższym Prezes Sądu Okręgowego w Sieradzu zwrócił się do Rady Miejskiej w Poddębicach o dokonanie wyboru: 3 ławników do orzekania w Sądzie Rejonowym w Łasku w sprawach rodzinnych i 1 do orzekania w Sadzie Rejonowym w Zduńskiej Woli w sprawach z zakresu prawa pracy- - informuje UM w Poddębicach na swojej stronie internetowej.
Kto może zostać ławnikiem?
Ławnikiem sądowym może być wybrana osoba, która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich; jest nieskazitelnego charakteru; ukończyła 30 lat; jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku; nie przekroczyła 70 lat; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika oraz posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
Ponadto do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych. Więcej informacji na temat naboru ławników znaleźć można na stronie: https://poddebice.pl/wybory-lawnikow-na-kadencje-2024-2027/
Ławnikami nie mogą być: osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze; osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego; funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń; adwokaci i aplikanci adwokaccy; radcy prawni i aplikanci radcowscy; duchowni; żołnierze w czynnej służbie wojskowej; funkcjonariusze Służby Więziennej; radni gminy, powiatu i województwa. Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
Za jeden dzień pełnienia obowiązków, ławnik sądowy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2,64 proc. podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego/ Ławnikom przysługuje także ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji lokalnej w wysokości 0,25 proc. podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego. Jeżeli ławnik mieszka poza miastem, gdzie znajduje się siedziba sądu, to otrzymuje diety i zwrot kosztów podróży oraz noclegu, zgodnie z zasadami obowiązującymi sędziów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz