Zamknij

W Uniejowie powstanie Centrum Nauki Sowa realizowane z Centrum Nauki Kopernik

10:53, 12.12.2023 . Aktualizacja: 19:32, 16.12.2023
Skomentuj Uniejowskie ma znajdować się w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej, który powstaje tuż przy kładce pieszej nad rzeką Wartą w Uniejowie.  Uniejowskie ma znajdować się w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej, który powstaje tuż przy kładce pieszej nad rzeką Wartą w Uniejowie. 

W Polsce działa już 29 Małych Centrów Nauki SOWA, trzy kolejne powstaną jeszcze w tym roku. Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło powstanie 16 nowych takich miejsc, z których jedno ma zostać otwarte w Uniejowie. Uroczyste wręczenie promes dla kolejnych partnerów odbyło się w otwartej w maju placówce w Drohiczynie.

Centrum Nauki Sowa powstanie w Uniejowie

Lubin, Uniejów czy Ryglice to tylko niektóre z miejscowości, w których powstaną kolejne Małe Centra Nauki SOWA. Uroczyste wręczenie promes dla 16 partnerów odbyło w 19 listopada się w otwartej w maju placówce w Drohiczynie.

Małe Centra Nauki SOWA – Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.

Uniejowskie ma znajdować się w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej, który powstaje tuż przy kładce pieszej nad rzeką Wartą w Uniejowie. 

[ZT]8645[/ZT]

– Wręczyliśmy promesy udziału w programie 16 kolejnym partnerom znajdującym się w szesnastu mniejszych i średniej wielkości miastach. Ci partnerzy dobierani są w trybie naboru – każdy może się zgłosić, trzeba spełnić tylko kilka podstawowych kryteriów. Do nich należy kryterium dysponowania odpowiednią przestrzenią, ponieważ wystawa musi stanąć w odpowiedniej przestrzeni, która ma odpowiednie parametry, spełnia kryterium dostępności dla wszystkich, wliczając w to osoby z niepełnosprawnościami. Warunkiem jest to, żeby organizator zapewniał już finansowanie samego utrzymania SOW-y, a także żeby zapewniał, że SOWA będzie dostępna naprawdę. To znaczy, że będzie po prostu otwarta przez większość dni tygodnia, przez większość godzin, tak żeby cała społeczność lokalna mogła z niej skorzystać – mówił podczas wydarzenia  Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Inicjatywa SOWA została uruchomiona w 2021 r. Do tej pory otwarto już 29 takich ośrodków, a trzy następne zostaną uruchomione do końca tego roku. Tylko w tym roku placówki odwiedziło ponad 150 tys. osób. – To jest naprawdę bardzo dużo osób, biorąc pod uwagę, że one znajdują się w niewielkich miastach – podkreśla dyrektor Centrum Nauki Kopernik. – Drohiczyn to jest miasto, które ma 2,1 tys. mieszkańców, a od początku maja do dzisiaj SOWA została odwiedzona przez ponad 7 tys. osób. To pokazuje, jak bardzo potrzebna jest ta inicjatywa – dodał.

SOWA składa się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. Wystawa to kilkanaście eksponatów, poniżej znajdują się przykładowe wizualizacje. Celem projektu jest wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi. Wpłyną one w istotny sposób wpłyną na rozwinięcie się środowiska uczenia się dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich oraz zwiększą zasoby kształtujące ich kapitał naukowy.

Otwarcie centrum w Uniejowie to uatrakcyjnienie oferty turystycznej oraz edukacyjnej w mieście. Centrum będą mogli odwiedzać nie tylko goście indywidualni, ale będzie to również atrakcyjna oferta dla szkół z regionu. Wcześniej w województwie łódzkim otwarte zostało centrum w Piotrkowie Trybunalskim.

źródło:  Ministerstwo Edukacji i Nauki

[ZT]9529[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%