Zamknij

Tak wyglądało Boże Ciało w znanym z kwietnych dywanów Spycimierzu [ZDJĘCIA, WIDEO]

10:52, 31.05.2024 . Aktualizacja: 09:16, 04.06.2024

Co roku, w Boże Ciało, mała wieś Spycimierz w centralnej Polsce, koło Uniejowa staje się miejscem magicznego spektaklu, który przyciąga tysiące turystów i pielgrzymów. Tradycja układania kwietnych dywanów, sięgająca wielu pokoleń, jest nie tylko aktem religijnym, ale także manifestacją zbiorowej kreatywności i wspólnotowego ducha mieszkańców. Kwietne dywany mają łącznie prawie dwa kilometry długości.

[FOTORELACJANOWA]197[/FOTORELACJANOWA]

W czwartek 30 maja 2024 roku, mieszkańcy parafii Spycimierz po raz kolejny stworzyli na uroczystość Bożego Ciała kwietne dzieła, przyciągając uwagę zarówno wiernych, jak i turystów. Wyjątkowy charakter procesji podkreślają spektakularne kwietne dywany, które od pokoleń zdobią jej trasę. W 2021 roku ta wyjątkowa tradycja została doceniona przez UNESCO wpisem na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W czwartek otwarto także ,,Centrum Spicimierskie Boże Ciało".

Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów jest jednym z najpiękniejszych przykładów lokalnej kultury i pobożności. Kilka dni przed procesją mieszkańcy zbierają kwiaty, liście, zioła oraz inne naturalne materiały, aby stworzyć wielobarwne, skomplikowane wzory, które zachwycają swoją estetyką i symboliką religijną. Szacuje się, że w tym roku kolejny raz do Spycimierza mogło przyjechać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Przygotowania do tego wyjątkowego święta rozpoczynają się na długo przed samym Bożym Ciałem. Mieszkańcy zbierają różnorodne kwiaty, liście i inne naturalne materiały, które posłużą do tworzenia barwnych kompozycji. Przed samym świętem, w przeddzień procesji, odbywa się prawdziwa mobilizacja. Każda rodzina, każda ulica ma swoje zadanie – od zbierania i przygotowywania kwiatów, po projektowanie i układanie wzorów.

Wzory na kwietnych dywanach są różnorodne: od tradycyjnych motywów religijnych, takich jak krzyże i kielichy, po bardziej współczesne i artystyczne kompozycje. Każdy wzór jest dokładnie przemyślany i zaplanowany, często inspirowany regionalnymi i religijnymi motywami. W tym celu niektórzy mieszkańcy używają specjalnych szablonów, które ułatwiają układanie skomplikowanych wzorów.

Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” to obiekt muzealno-edukacyjny poświęcony tradycji układania kwietnych dywanów przez parafian Spycimierza na uroczystość Bożego Ciała.  Aby zwiedzić Centrum, należy kupić bilet w cenie 12 (ulgowy) lub 15 złotych (normalny). Centrum będzie otwarte codziennie: w piątek po Bożym Ciele w godzinach 9.00-16.00, w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-15.00.

A jak wyglądały Kwietne Dywany w Spycimierzu?

Relacje ze Spycimierza widzowie TVP3 mogli oglądać na antenie łódzkiego ośrodka telewizji.
 

[ZT]6832[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%