Całoroczna tężnia solankowa została oficjalnie otwarta i poświęcona w środę 5 czerwca 2024 roku. Od kwietnia można korzystać już z uroków i właściwości samej tężni, a wkrótce także będzie można odwiedzić pijalnię wody geotermalnej.
Tężnia w Uniejowie
[FOTORELACJANOWA]201[/FOTORELACJANOWA]
W sąsiedztwie Zagrody Młynarskiej i kompleksu boisk piłkarskich powstała całoroczna tężnia solankowa, w której już wkrótce uruchomiona ma zostać także pijalnia. To tutaj mieszkańcy i turyści oraz kuracjusze mogą wybrać się, by powdychać jod i skorzystać z leczniczych właściwości oferowanych przez uzdrowisko. Jak mówiono podczas uroczystego przecięcia wstęgi, stężenie jodu przy uniejowskiej tężni ośmiokrotnie przekracza to, które jest nad Morzem Bałtyckim.
Teren wokół tężni został zaaranżowany tak, żeby umilić gościom spędzanie wolnego czasu i rekreację. Dębowy pasaż spacerowy z tarasami i ławkami ma ponad 90 metrów długości.
Tężnia ma być obiektem całorocznym i będzie połączona z pijalnią wód. Nowy obiekt w Uniejowie wykorzystywać ma jeszcze bardziej potencjał naturalnych zasobów tutejszej wody geotermalnej.
- Tężnię mieliśmy zbudować w uniejowskim parku. Jednak z uwagi na zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo parkowego drzewostanu, postanowiliśmy skorygować te plany. Dzięki pracownikom Urzędu Marszałkowskiego udało nam się zmienić lokalizację - mówił Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa.
W uroczystym otwarciu tężni wziął udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Imponująca inwestycja została wsparta finansowo przez Samorząd Województwa Łódzkiego i ma być kolejnym magnesem przyciągającym do Uniejowa turystów i kuracjuszy.
W uroczystości udział wzięli także uniejowscy radni, sołtysi i przedstawiciele gminnych instytucji.
Inwestycja zlokalizowana na terenie pomiędzy Kompleksem Boisk Piłkarskich im. W. Smolarka, a Zagrodą Młynarską ma długość 91 m, szerokość blisko 5 m i wysokość 6,5 m. Z kolei objętość zbiornika na solankę to około 250 m³, zaś sama powierzchnia lustra wody to blisko 600 m². Całkowita powierzchnia zabudowy ma ponad 740 m².
Poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii w Uniejowie, ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.