Zamknij

Ptasia grypa w Konopnicy w powiecie poddębickim

09:04, 27.02.2020 M.K Aktualizacja: 08:26, 28.02.2020
Skomentuj
reo

Zlokalizowano kolejne ognisko ptasiej grypy w województwie łódzkim. Tym razem chore zwierzęta znajdowały się na farmie w Konopnicy (gmina Wartkowice) w pow. Poddębickim. Jak informuje portal poddebice.naszemiasto.pl utylizacja ptaków przeprowadzona została we wtorek 25 lutego 2020 r.

W związku ze stwierdzeniem choroby zakaźnej zwierząt - wysoce zjadliwej grypy ptaków i wyznaczeniu ogniska tej choroby w gospodarstwie położonym w miejscowości Konopnica, gmina Wartkowice, zostały wyznaczone dwie strefy ochronne.

Pierwsza to obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków o promieniu 3 km wokół ogniska choroby obejmujący miejscowości: Konopnica, Zalesie, Biernacice, Bronów, Bronówek, Światonia, Zelgoszcz, Brudnówek, Kłódno, Kłódno – Stacja, Polesie, Wólki, Zacisze. Drugi obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków o promieniu 10 km wokół ogniska choroby.

Powiatowy Inspektor Weterynarii przy współpracy Samorządu  Powiatu Poddębickiego oraz  Gminy Wartkowice wdrożył procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodne z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 25 lutego 2020 r., na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczono 25 w 2020 r. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. 

Ognisko nr 2020/25 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 895 kaczek rzeźnych w wieku 8 dni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Konopnica, w gminie Wartkowice, w powiecie poddębickim, w województwie łódzkim. Ptaki z tego gospodarstwa nie zostały przemieszczone do rzeźni. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Ognisko nr 2020/25 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 895 kaczek rzeźnych w wieku 8 dni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Konopnica, w gminie Wartkowice, w powiecie poddębickim, w województwie łódzkim. Ptaki z tego gospodarstwa nie zostały przemieszczone do rzeźni.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Wirus jest groźny dla zwierząt, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, co nie zmienia faktu, że mieszkańcy na powyższym terenie muszą zachować ostrożność.

,,Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka;; - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%