Jak pokazują badania, porody przez cesarskie cięcie są niezwykle częste – szacuje się, że blisko połowa wszystkich porodów dokonuje się przez ten zabieg. Zrozumiałe jest zatem, że rośnie zainteresowanie sposobami pielęgnacji, zmniejszania widoczności oraz usuwania blizn po cesarskim cięciu. Na które z nich zwrócić szczególną uwagę?
Blizna po cesarskim cięciu to rodzaj blizny, który powstaje po operacji cesarskiego cięcia, mającej na celu wydobycie dziecka z macicy. Jako że jest to zabieg chirurgiczny, polegający na nacięciu powłok brzusznych tj. skóry, mięśni, otrzewnej i mięśnia macicy, nic w tym dziwnego, że blizna, jako efekt gojenia rany powstaje. Na jej wygląd – wielkość, umiejscowienie i kształt wpływ może mieć jednak wiele czynników.
Ze względu na rozwój medycyny blizny po cesarskim cięciu osiągają dziś na ogół od 10 do 15 cm, a kształtem przypominają półksiężyc. Na dokładne miejsce blizny po cesarskim cięciu, a tym samym na jej widoczność, wpływa rodzaj wykonanego cięcia. Wyróżnia się:
Najczęściej stosowanym jest cięcie majtkowe, które wykonywane jest tuż nad spojeniem łonowym, dzięki czemu bliznę po zabiegu łatwo ukryć pod bielizną. Cięcie klasyczne, stosowane współcześnie niezwykle rzadko, to cięcie wykonywane pionowo od pępka do spojenia łonowego. Blizna po cięciu cesarskim wykonanym taką techniką jest bardzo widoczna i trudna do ukrycia. Cięcie pochwowe jest zaś skomplikowanym rodzajem cięcia, które wykonywane jest w zasadzie tylko w przypadku wystąpienia komplikacji w trakcie porodu siłami natury, gdy dziecko znajduje się już w kanale rodnym.
Blizna po cesarskim cięciu wymaga pielęgnacji takiej, jak każda inna blizna. W pierwszym dniach jest ona zasłonięta opatrunkiem, a w kolejnych – warto zadbać przede wszystkim o dopływ powietrza i higienę. W tym celu należy ją dezynfekować płynem antyseptycznym. Nie można zapominać o myciu rany – wystarczające będą do tego woda i szare mydło. Aby zapobiegać jej podrażnianiu, warto zakładać bezszwową bieliznę.
Gdy blizna jest już zagojona, można także wykonywać jej masaż. W jakim celu? Dzięki temu zwiększa się jej elastyczność i poprawia ruchomość, które wpływają na wygląd blizny.
Bliznę po cesarskim cięciu można także usuwać. Jak się bowiem okazuje, nawet prawidłowo gojąca się blizna może przeszkadzać kobietom, stanowiąc nie tyle sentymentalną pamiątkę, co szpecący defekt. Jak to zrobić? Możliwości rozjaśnienia i zlikwidowania blizny po cesarskim cięciu jest kilka.
Jednym z polecanych zabiegów jest mechaniczna mezoterapia mikroigłowa urządzeniem 4.0 https://neonia.com.pl/laseroterapia/dermapen/, która polega na mikronakłuwanie blizny specjalnymurządzeniem. Jego zadaniem jest zainicjowanie samodzielnej przebudowy skóry, która dodatkowo jest stymulowana nakłuciami.
Zmniejszyć widoczność blizny po cesarskim cięciu można wykorzystując także Radiofrekwencje mikroigłową https://neonia.com.pl/laseroterapia/radiofrekwencja-mikroiglowa-krakow/.która działają rozjaśniająco i złuszczająco, minimalizując widoczność blizny.
Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów, który pozwala na usunięcie blizny po cesarskim cięciu jest laseroterapia. Wykorzystywany w tym celu laser frakcyjny powoduje powstanie wielu mikrouszkodzeń skóry, co uruchamia następnie jej intensywne procesy naprawcze. W wyniku działającej selektywnie wiązki lasera tworzą się zatem nowe włókna kolagenowe i elastynowe, głębokie warstwy ulegają przebudowie, a zewnętrzne – zregenerowaniu. Skóra staje się zaś dodatkowo ujędrniona i zagęszczona.
Warto jedynie pamiętać, że dla osiągnięcia lepszych efektów zabieg laseroterapii należy powtórzyć w serii od czterech do sześciu zabiegów (dokładna ich liczba zależy od kondycji blizny).