Zamknij

Dodatkowy urlop z powodu siły wyższej - co musimy wiedzieć na ten temat?

art. sponsorowany + 09:17, 21.10.2024 Aktualizacja: 09:17, 21.10.2024

W prawie cywilnym dosyć często wskazywane jest pojęcie siły wyższej. Dotyczy ono także kwestii urlopowych i nowych przepisów istniejących od 2023 roku. Wprowadziły one możliwość zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? W jakich sytuacjach przysługuje urlop tego typu?

Siła wyższa

Bez wątpienia dodatkowy urlop jest kwestią, która interesuje każdego pracownika. Może on dotyczyć siły wyższej, czyli niezależnej od woli człowieka - przykładowo wiąże się z działaniem przyrody lub innych czynników zewnętrznych, które nie pozwalają na stawienie się w pracy. Zakres odpowiedzialności w efekcie kształtuje się inaczej niż w razie wywołania szkody przez daną osobę. Raczej nie znajdziemy nigdzie definicji siły wyższej, przy czym doktryna wskazuje ją jako zdarzenie o nadzwyczajnym charakterze, któremu nie można zapobiec. Siła wyższa może zatem odnosić się do sił przyrody, tj. powodzi, suszy, huraganu, zamieci śnieżnej, trzęsienia ziemi. Co ciekawe, w ramach siły wyższej uznaje się także zdarzenia dotyczące siły człowieka na szeroką skalę (np. działania wojenne). Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Wszystko to wskazuje, że siła wyższa oddziałuje znacznie na życie człowieka i na prawo pracy. Zaistnienie trudnych okoliczności często sprawia, że pracownik nie może wykonywać obowiązków zawodowych. Ustawodawca zaproponował zatem nowelizację przepisów, wprowadzając nowy urlop pracowniczy, związany z siłą wyższą. 

Urlop od siły wyższej

Do tej pory prawo pracy opierało się na różnorodnych urlopach, udzielanych zgodnie z ustaleniami pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Pewnym rodzajem urlopu związanego z nieprzewidzianymi sytuacjami jest także urlop na żądanie. Pracownik ma do niego prawo przez 4 dni na rok kalendarzowy, zgłaszając chęć skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Ważne jest też to, że nie trzeba wskazywać powodu nieobecności w miejscu pracy. Zazwyczaj jednak takie urlopy dotyczą przykładowo wypadku, choroby, powstania szkody u pracownika lub członka rodziny itp. W efekcie można uznać, że urlop na żądanie jest urlopem związanym z zaistnieniem siły wyższej. Jednakże ustawodawca wprowadził również całkiem nowy urlop, który nie może zastępować urlopu na żądanie! Odnosi się on do pojawianie sią pilnych spraw rodzinnych i wypadków, w których dana osoba musi uczestniczyć. Takie zdarzenia muszą mieć charakter nadzwyczajny, tak aby móc skorzystać z dnia wolnego. 

Jakie jest wymiar urlopu w związku z siłą wyższą? W tym wypadku skorzystamy z 2 dni lub 16 godzin urlopu w trakcie roku kalendarzowego. Pracownik sam decyduje, czy chce skorzystać z wolnego w godzinach, czy w dniach. Nowe uprawienie odnosi się także do osób zatrudnionych na część etatu - nie ma tutaj ograniczeń co do wielkości etatu.  Urlop z powodu siły wyższej stanowi niejako uzupełnienie urlopu na żądanie, ale go nie zastępuje. Do dyspozycji mamy w tym czasie 50% wynagrodzenia za pracę za każdy dzień urlopu, a w przypadku urlopu na żądanie zachowujemy pełne wynagrodzenie, czyli 100% płacy. 

Dla kogo urlop od siły wyższej?

Urlop od siły wyższej jest dostępny nie tylko dla pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Inne grupy zawodowe, które także uzyskały prawo do nowego urlopu, to:

  • Strażacy
  • Policjanci
  • Żołnierze zawodowi
  • Funkcjonariusze Straży Granicznej
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej
  • Funkcjonariusze Służby Więziennej

Pamiętajmy o tym, że z takiego urlopu nie skorzystają osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, zlecenie lub kontraktu B2B. Oczywiście nadal mają oni możliwość poproszenia o dni wolne, jednak pracodawca nie ma obowiązku ich udzielenia. W tym zakresie zawsze trzeba przestrzegać przepisów prawnych, które dosyć często ulegają zmianom i modyfikacjom. 

Jak widzimy, urlop od siły wyższej jest nowym rozwiązaniem, z którego skorzystać może szerokie grono pracowników i grup zawodowych. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w aktualnych przepisach z zakresu prawa pracy. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%