Zamknij

W Poddębicach trzech kandydatów na burmistrza. Jak w innych gminach powiatu poddębickiego? Zobacz nazwiska

17:01, 14.03.2024 . Aktualizacja: 09:22, 18.03.2024
zdjęcie ilustracyjne. zdjęcie ilustracyjne.

14 marca br. upłynął termin zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w nadchodzących wyborach samorządowych. Jak wygląda sytuacja w walce o fotele burmistrzów i wójtów w gminach powiatu poddębickiego?

W sześciu gminach powiatu poddębickiego o fotele burmistrzów i wójtów w najbliższych wyborach 7 kwietnia wystartuje dwanaścioro kandydatów, jedenastu mężczyzn i jedna kobieta.

W Poddębicach o fotel burmistrza walczyć będą trzej kandydaci. Urzędujący obecnie Piotr Sęczkowski (50 lat, zam. Sworawa, członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe ( KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI) oraz Paweł Pawlak (40 lat, zam. Poddębice, nie należy do partii politycznej, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNY SAMORZĄD POWIATU PODDĘBICKIEGO) i Dariusz Pigłowski ( 61 lat, zam. Poddębice, nie należy do partii politycznej, KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ)

[BANER]0[/BANER]

W Uniejowie w zbliżających się wyborach na burmistrza zgłoszony został tylko jeden kandydat. To urzędujący Józef Kaczmarek (63 lata, zam. Uniejów, nie należy do partii politycznej ), który na fotelu burmistrza zasiada od 2002 roku i startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Uniejów.

W takiej sytuacji mieszkańcy będą głosować, ale na nieco innych zasadach, niż tam, gdzie jest kilku kandydatów. Mieszkańcy dostaną kartę do głosowania z jednym nazwiskiem i będą głosowali na tak lub na nie.

Od 2018 roku wybory samorządowe przeprowadzane są według nowego kodeksu wyborczego, który wprowadził kilka istotnych zmian. Według przepisów z 2018 roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą startować w wyborach tylko dwa razy. Kadencje liczone są od momentu poprzednich wyborów samorządowych. Jednocześnie szefowie gmin sprawują swój mandat przez 5 lat, a nie 4, jak było przed zmianą przepisów.

A jak wygląda sytuacja w wyborach samorządowych w powiecie poddębickim w pozostałych gminach? Kto startuje? Zobacz listy.

W gminie Dalików do wyborów zgłoszony został jeden kandydat, obecny wójt Radosław Arkusz (42 lata, zam. Gajówka Parcel, nie należy do partii politycznej, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RADOSŁAWA ARKUSZA).

W gminie Pęczniew wyborcy będą również mieli jednego kandydata na karcie do głosowania na wójta. Jest nim Marcin Janiak ( 50 lat, zam. Drużbin, członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP, KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA), obecny wójt gminy.

Z kolei w gminie Wartkowice o fotel wójta będzie walczyć czwórka kandydatów - obecny włodarz gminy Piotr Kuropatwa (60 lat, zam. Wola - Dąbrowa, nie nalezy do partii politycznej, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SAMORZĄD LOKALNY), Arkadiusz Paprocki (50 lat, zam. Pełczyska, nie należy do partii politycznej,  KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RAZEM DLA GMINY WARTKOWICE), Marta Radwańska (34 lata, zam. Chodów, nie należy do partii politycznej, KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE) oraz Maciej Wojtczak (31 lat, zam. Wartkowice,  nie należy do partii politycznej), KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW INICJATYWA WARTKOWICE).

W gminie Zadzim zgłoszono dwóch kandydatów Krzysztofa Woźniaka, dotychczasowego wójta gminy  (38 lat, zam. Charchów Pański, nie należy do partii politycznej, KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ) i Przemysława Owczarka (30 lat, zam. Zygry, członek PSL, KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE).

źródło: PKW, 14.03.2024 g.16:46

[ZT]6090[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%