Zamknij
REKLAMA

W powiecie będzie od kwietnia więcej karetek?

09:00, 16.03.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Już niemal pewne jest, że od 1 kwietnia br. w Uniejowie będzie stacjonował zespół ratownictwa medycznego i karetka pogotowia. Przez wiele lat zabiegano o to, by w uzdrowisku, które odwiedzają rocznie setki tysięcy turystów znajdowała się karetka pogotowia. Od 1 kwietnia najprawdopodobniej to Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. przejmie obsługę ratownictwa medycznego w powiecie poddębickim. Wygasa właśnie kontrakt firmie FALCK, która w ostatnich latach miała swoje karetki w Poddębicach.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi jest głównym podwykonawcą świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego i zabezpiecza usługi ratownictwa dla całego województwa. Dzięki przystąpieniu poddębickiego szpitala do konsorcjum z wojewódzką stacją to właśnie on będzie obsługiwał przez najbliższe trzy lata usługi ratownictwa medycznego w powiecie.

W miejscowościach, w których szpitale nie przystąpiły do konsorcjum i nie będą miały swojej własnej bazy karetek to właśnie pogotowie ratunkowe z Łodzi będzie musiało zabezpieczyć te rejony.

Takie przypadki, w których zabezpieczenie będzie musiała zapewnić Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, są np. w Zgierzu i Skierniewicach.

Karetka w Uniejowie

Ratownicy medyczni będą mieć swoją bazę w dawnym ośrodku zdrowia przy ulicy Orzechowej w Uniejowie. To tam, dzięki porozumieniu prezesa Poddębickiego Centrum Zdrowia sp. z o.o z burmistrzem Uniejowa będzie stacjonować karetka pogotowia. Pomieszczenia i miejsce postoju karetki, jak powiedział nam prezes spółki zarządzającej szpitalem - Jan Krakowiak, będzie wynajmowane od gminy za symboliczną kwotę.


Na zdjęciu ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Izbą Przyjęć: lek. med. Adel Elmgasbi oraz  prezes zarządu PCZ sp. zo.o. - prof. dr hab. n. med. Jan Krakowiak.

,,Dziwię się dlaczego w Uniejowie do tej pory nie było karetki, kiedy w dużo mniejszych gminach, o dużo mniejszym natężeniu i rotacji ludzi, od wielu lat stacjonują karetki pogotowia (,,,) Dobrze skoordynowane działania sprawiły, że dzisiaj mamy trzeci zespół w Uniejowie. W tej chwili powiat poddębicki będzie miał jedno z lepszych zabezpieczeń medycznych” - mówi prezes Jan Krakowiak

Karetka, która będą stacjonować w Poddębicach i Uniejowie, to bardzo nowoczesne ambulanse wyposażone w najważniejszy sprzęt medyczny. Na ich pokładzie znajdują się między innymi defibrylator, respirator, aparat USG, zaawansowany sprzęt komunikacyjny, a nawet monitoring, dzięki któremu to, co dzieje się w karetce może obserwować lekarz-koordynator przebywający w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi.

To właśnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi będzie decydować, do których wyjazdów będą zadysponowane zespoły ratownictwa z Uniejowa i Poddębic.


Dwie karetki (Si P) będą stacjonowały przy poddębickim szpitalu.

 

Na karetce w Uniejowie zyska cały powiat

Na tym, że w Uniejowie będzie karetka pogotowia zyskają mieszkańcy całego powiatu poddębickiego. Do tej pory w Poddębicach stacjonują dwie karetki pogotowia, od kwietnia dołączy do nich trzecia, która będzie stacjonowała całą dobę w Uniejowie.


Mówi się, że przychylność poprzedniego wojewody w pomyśle, by w Uniejowie była karetka skutecznie przez lata blokowali poprzedni starostowie.

Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. bardzo dobrze przygotowało się do zadania, jakie ma od 1 kwietnia realizować na terenie powiatu. Szpital zakupił łącznie 4 nowe karetki (VW Crafter), które mają być wykorzystywane w pracy pogotowia. Koszt jednego takiego ambulansu wyposażonego na najwyższym poziomie to blisko 700 tysięcy złotych.

Wszystkie nowe karetki zakupione przez Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. są wyposażone w najnowszy sprzęt medyczny. Dzięki ich wyposażeniu będzie można zdalnie monitorować stan przewożonych w niej pacjentów.

Blisko dziesięć lat burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek starał się o to, by w Uniejowie stacjonowała karetka pogotowia z zespołem ratowników. Udało się to w końcu, dzięki staraniom gospodarza gminy oraz prezesa poddębickiego szpitala Jana Krakowiaka, a także pomocy posła Piotra Polaka. Dzięki swojej współpracy doprowadzili do tego, że po wielu latach, po pozytywnym wniosku wojewody, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przydzieleniu karetki, która będzie miała swoją bazę w Uniejowie.

Warto dodać, że poddębicki szpital, który jest zarządzany przez Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. to jeden z nielicznych w Polsce szpitali ( i jeden z dwóch województwie łódzkim), który ubiegły rok zamknął z zyskiem.

REKLAMA
(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

WojtekWojtek

1 1

ludzie gadają na szpital, a jako jeden z niewielu nie przynosi strat. Widać narzekanie narodową cechą Polaków 11:54, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaceljacel

0 0

Falk ma umowę do konca marca... 11:30, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnik czytelnik

0 0

piekny szpital bez okulistyki 21:55, 31.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JuzJuz

0 0

Mało który szpital ma okulistyke 22:13, 31.03.2019


pacientpacient

0 0

ludzie gadają na szpital, a jako jeden z niewielu nie przynosi strat. Widać narzekanie narodową cechą Polaków.
Nie przynosi strat dzięki pracownikom którzy pracują tam za najniższą krajowa po 20 - 40 lat .
I to jest cała prawda o PCZ 09:15, 01.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ipoddebice.pl | Prawa zastrzeżone